Szczepienia przeciwko HPV

9 marca 2015   Aktualności

przychodnia

Szanowni Rodzice i Opiekunowie! Urząd Gminy w Będzinie dołączył do rosnącej rzeszy samorządów, które aktywnie wspierają walkę z nowotworami w Polsce. Po przeanalizowaniu zaleceń Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zadecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych. Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i umieszczone w aktualnym kalendarzu szczepień obowiązującym na terenie Polski.


W ramach Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt urodzonych w 2002 roku, które zamieszkują na terenie Gminy Będzino. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Urzędu Gminy Będzino.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki była poddana ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego,
więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Szczepionka zapobiega zakażeniom typami wirusa HPV 16 i 18, jak również chroni krzyżowo przed 10 innymi z grupy onkogennych HPV: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59. Ponadto szczepionka chroni przed występowaniem brodawek płciowych powodowanych przez typy HPV6i 11.

Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest:
Przychodnia Master-Med ul. Rzemieślnicza 4
Mścice (tel. 94 316-59-78)

Akcja przeprowadzona zostanie we współpracy ze szkołą: ZS im. Ludzi Morza w Mścicach. W szkole tej w dniu 19.03.2015 o godz. 17.15 odbędzie się spotkanie informacyjno- edukacyjne z rodzicami WSZYSTKICH dziewczynek rocznik 2002 zam. w Gminie Będzino oraz zajęcia edukacyjne na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową i organizacji szczepień przeciwko HPV.

Udział Państwa dziecka w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa zgody i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień prosimy o wypełnienie dołączonej deklaracji.

Pobierz deklarację