Sur 15 września na boisku sportowym w Będzinie odbyły się Dożynki Powiatu Koszalińskiego

20 Septembre 2012   Nouvelles

okladka

Sur 15 września na boisku sportowym w Będzinie odbyły się Dożynki Powiatu Koszalińskiego. Mimo wietrznej i deszczowej pogody na uroczystości święta plonów przyjechali licznie mieszkańcy gmin powiatu koszalińskiego, zaproszeni goście oraz delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Britz Chorin- Oderberg w Niemczech. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawił J.E Ks. biskup Krzysztof Zadarko a uczestniczyli wszyscy księża parafii gminy Będzino. Starostami święta plonów byliMarzena Łosiak z Gminy Biesiekierz Je Andrzej Jóźwiak z Gminy Będzino.

Święto plonówto od wieków święto wsi gdzie zachowały sie przepiękne tradycje dzielenia sie chlebem wypieczonym z ziaren tegorocznego zboża, hucznych zabaw i śpiewów dożynkowych – jednym słowem świętowania i radowania się z zakończonych zbiorów , to czas podziękowania wszystkim rolnikom i ludzi pracujących w rolnictwie.

Przepięknie powiedział Wójt Gminy Będzino Henryk Broda witając wszystkich zebranych na gościnnej będzińskiej ziemi, nie kryjąc dumy z organizacji dożynek powiatowych właśnie w Będzinie. "– Na naszym terenie mamy największych producentów rolnych, zebraliśmy największe plony, tu działa największy przetwórca zbóż PZZ w Stoisławiu, można więc powiedzieć, że jesteśmy największym żywicielem powiatu – podsumował.

Bardzo dobrze ocenił przebieg tegorocznych zbiorów zbóż wicestarosta koszaliński, Andrzej Leśniewicz: - warunki pogodowe, przebieg żniw, skup i uzyskane ceny za wyprodukowane ziarno zadecydowały o tym, że możemy mówić o sukcesie koszalińskiego rolnictwa…..mamy co świętować…… Swoją obecnością zaszczycili nas również senator Piotr Zientarski wicemarszałek Andrzej Jakubowski oraz wicewojewoda Ryszard Mićko którzy również nie szczędzili słów podziękowania i wdzięczności w kierunku ludzi pracujących w rolnictwie.

Najbardziej zasłużeni rolnicy otrzymali odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane im przez resortowego ministra. Byli to:

1. Stefańska Wiesława Będzino
2. Kołpacka Wioletta Skrzeszewo
3. Baczyński Józef Będzino
4. Tazbir Zdzisław Będzino
5. Jasiński Leszek Będzino
6. Stefański Bogdan Farine et
7 Nowak Bronisław Uliszki

W trakcie dożynek zaprezentowano wyniki konkursów jakie towarzyszyły tegorocznemu świętu plonów:

konkurs "Piękna wieś Twoją zasługą”,

w Kategorii „WIEŚ”

Je miejsceNIE PRZYZNANO

II miejsceŁEKNO

III miejsceBĘDZINKO

w kategorii „ZAGRODA WIEJSKA

Je mets - NIE PRZYZNANO,

Deuxième place – KOTALA Lucyna i Grzegorz z Łekna ,

III miejsce – SOLECKI Małgorzata i Krzysztof z Komór

W kategorii „POSESJA

Je metsMARKIEWICZ Helena, Strzepowo

Je miejsce – SOKOŁOWSCY Jadwiga i Tomasz, Łekno

II miejsce – STRZELCZYK Elżbieta , Józef, Będzinko

III miejsce – ILECKA Elżbieta, Dobrzyca,

W kategorii „BUDYNEK WIELORODZINNY”

Je mets – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Mścicach- Blok nr 9 w Stoisławiu

Deuxième place – Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Wzgórzu” w Będzinie – Blok nr 10

III miejsce – Community Housing Mścice , ul Koszalińska –Blok nr 71

W konkursie „ Najładniejszy wieniec dożynkowy” komisja przyznała:

Je mets – SOŁECTWU – Dobrzyca

Deuxième place – SOŁECTWUŁEKNO

III miejsce – SOŁECTWUKISZKOWO

Pozostałe 19 sołectw otrzymało wyróżnienia

W konkursach:

– "Rozwojowe i przyjazne środowisku sołectwoDeuxième place Sołectwo Dobre

– "Najładniejsze stoiskoJe mets Municipalité Będzino

– "Pomorskie specjały - III miejsce Sabina Snoch z Będzina za „Pieczeń wiejską”

"Dobry, zdrowy chlebIII miejsce zajęła Elżbieta Rzepka z Popowa za „Chleb z orzechami„

Ludowemu świętu towarzyszył przegląd kulturalny, w ramach którego zaprezentowały się zespoły śpiewacze i kapele z poszczególnych gmin powiatu. Na scenie wystąpiły m.in. takie zespoły jak: „Zalesie”, „Kwiaty Polskie”, „Popowianie”, „16 – Południk”, „Jantarowy Kwiat” i „Sąsiedzi zza miedzy”. Wieczorem na dożynkowej scenie odbył się koncert popularnej wokalistki Evy Basta, której towarzyszyła grupa muzyków z zespołu „Basta”. Od godz. 20 zaplanowano zabawę taneczną dla wszystkich uczestników dożynek. Było wesoło, kolorowo i barwnie. Mimo, że pogoda nie była najlepsza wszyscy bawili się świetnie i dożynki uważamy za udane.

PODZIĘKOWANIE

Przewodniczący Rady Gminy – Andrew Nożykowski oraz Wójt Gminy Będzino Henryk Broda składają wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowania za udział oraz zaangażowanie w organizację Dożynek Powiatu Koszalińskiego – Będzino 2012.

Z okazji dożynek kierują serdeczne pozdrowienia i życzenia pomyślności dla ludzi pracy i ich rodzin, życząc dużo nadziei na przyszłość oraz aby pożytków z tegorocznych plonów starczyło na cały przyszły rok.